Pałac w Jabłonnie
XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy
Zapraszamy do Jabłonny koło Warszawy.

UWAGA: SZCZEGÓŁOWE PROGRAMY KONCERTÓW ORAZ INFORMACJE O WYSTAWACH I SALONACH ZNAJDUJĄ SIĘ W MENU GÓRNYM W ODPOWIEDNICH ZAKŁADKACH (KULTURA/KONCERTY; KULTURA/WYSTAWY; NAUKA/SALON NAUKOWY)

WRZESIEŃ

22 września 2019r. godz. 13.00koncert „Oberek z podejściem, czyli na ludową nutę” - Kapela Butrynów - rodzinna kapela folkowa w składzie Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn, Marta Graban- Butryn, Piotr Deptuła.

Występ połączony będzie z opowieścią o instrumentach ludowych,na których grają artyści, takich jak suka biłgorajska, czy bębenek obręczowy. Słuchacze, przede wszystkim ci najmłodsi, będą mogli spróbować swoich sił jako wykonawcy. Można będzie poznać tradycyjne zabawy i łatwe do zapamiętania piosenki ludowe. Artyści grają na instrumentach wykonanych przez seniora rodziny i lidera zespołu, Zbigniewa Butryna, w stworzonej przez niego w Janowie Lubelskim Pracowni Instrumentów Ludowych. Jednym zdaniem można będzie posłuchać, dotknąć i spróbować.

22 września – 10 listopada 2019 - wystawa – Krzysztof Ćwiertniewski (instalacja)

PAŹDZIERNIK 

20 października 2019r. godz. 13.00koncert „Oblicza strun - dawna muzyczna Europa”, wykonawcy: zespół „Musica Graziosa” w składzie: Katarzyna Cymerman - kontralt, Dariusz Żurawek - wiolonczela barokowa, Paulina Tkaczyk - klawesyn. Koncert muzyki barokowej w klasycystycznych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie. W programie utwory m.in. Vivaldiego i Haendla.

godz. 14.30 – Pałacowy salon naukowy „DRGAJĄCE OBRAZKI" Michał Wichrowski – Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN

LISTOPAD

17 listopada 2019r. – godz. 13.00 – koncert „Cała Jabłonna śpiewa pieśni Stanisława Moniuszki”, wykonawcy: Magda Krzysztoforska-Beucher - sopran, David Beucher - tenor, Anna Hajduk - fortepian. „Chcemy powrotu do przepięknej tradycji, jaką było śpiewanie pieśni Stanisława Moniuszki. Przewidujemy działania edukacyjno- animacyjne, stymulujące kreatywność i aktywizujące twórczo. Naszym celem jest, aby osoby z różnych grup wiekowych wspólnie poznawały dorobek muzyki polskiej i odkryły radość ze wspólnego muzykowania, zachęcić do muzykowania w gronie rodzinnym. Pieśni Stanisława Moniuszki są niezwykle ważną częścią naszej kultury. Dawniej wszyscy je znali i śpiewali w domach, powrót do tej tradycji może być pięknym przejawem patriotyzmu i pozwoli scalać pokolenia.” - mówią Wykonawcy koncertu.

17 listopada - 12 stycznia 2020 - wystawa - Grzegorz Adach (malarstwo, grafika)

GRUDZIEŃ 

15 grudnia 2019r. godz. 13.00 – koncert „Jazzowe impresje, jazzowe kolędowanie”, wykonawcy: Natalia Kordiak - wokal, z zespołem w składzie: Piotr Iwański - fortepian, Radosław Łukaszewicz - bas, Maciej Wojcieszuk - perkusja. Grudzień to czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Natalia Kordiak z kolegami pomoże nam poczuć magię Świąt już w Adwencie. Wśród standardów jazzu w programie koncertu znajdą się bowiem także kolędy, a wszystko to w autorskich jazzowych aranżacjach wykonawców.

godz. 14.30 - Pałacowy salon naukowy

STYCZEŃ

19 stycznia 2020r. godz. 13.00 – koncert „Zima w Andaluzji” koncert karnawałowy, wykonawcy: Karolina Łucznik - taniec, Mateo Gallito - taniec, Jarosław Czajczyński - gitara, śpiew, Filip Swinarski - gitara, śpiew, cajon. Proponujemy karnawałowy wypad do gorącej i pełnej temperamentu Andaluzji. W rytmach flamenco wykonawcy- tancerze oraz grający również na tradycyjnych instrumentach muzycy zabiorą nas w tę wspaniałą podróż. Publiczność, a zwłaszcza dzieci proszone o przybycie w strojach nawiązujących do tematu koncertu.

19 stycznia – 8 marca 2020 - wystawa – Aneta Jaźwińska (malarstwo)

LUTY 

23 lutego 2020r. godz. 13.00 – koncert „W stronę impresjonizmu”, wykonawcy: Patrycja Szymańska - skrzypce, Ewa Skardowska - fortepian.
"Chcemy przybliżyć Państwu jeden z piękniejszych okresów w muzyce, czyli impresjonizm. Naturalnie to określenie kojarzy nam się przede wszystkim z nurtem twórczości w malarstwie i nazwiskami takimi, jak Claude Monet, Paul Cezanne, czy Edouard Manet. Jednak podobny kierunek możemy zaobserwować także w muzyce, z charakterystycznym bogactwem kolorów i barw; zwłaszcza w twórczości kompozytorów francuskich. W programie znajdą się więc dzieła takich malarzy dźwiękiem jak Claude Debussy, Gabriel Faure, czy Maurice Ravel. Mamy nadzieję, że w ten lutowy dzień dadzą się Państwo poprowadzić barwom muzyki w stronę impresjonizmu.” - mówią Wykonawczynie koncertu.

godz. 14.30 - Pałacowy salon naukowy - „Nazwy geograficzne Polski – księga dziejów, kultur i języków” – Wojciech Włoskowicz, Instytut Języka Polskiego PAN

MARZEC

8 marca 2020r. godz. 13.00 – koncert komercyjny „One week in Rio” - gorące rytmy na Dzień Kobiet. Muzyka brazylijska w wykonaniu Woch & Guzik Duo w składzie Adam Woch, Robert Guzik – gitary klasyczne oraz gościnnie Kaja Mianowana – wokal.

Woch & Guzik Duo to zespół został założony w 2011 roku przez dwóch gitarzystów studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – Adama Wocha i Roberta Guzika. Poza koncertami w Europie zespół zadebiutował w 2014 roku trasą koncertową w Stanach Zjednoczonych uwieńczoną występem w nowojorskiej Carnegie Hall – jednej z najważniejszych sal koncertowych na świecie.

Kaja Mianowana, solistka Teatru Muzycznego Roma, wokalistka i aktorka musicalowa.

Informacja o biletach.

 IMPREZY, KTÓRE NA SKUTEK EPIDEMI COVID ODBĘDĄ SIĘ W INNYCH TERMINACH

15 marca 2020r. godz. 13.00 – koncert „Talentem świata obywatel” - recital chopinowski uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Wykonawcy: Yukino Hayashi- Japonia, Adrian Hodor- Hiszpania. W roku XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zaprosiliśmy do Pałacu w Jabłonnie dwoje utalentowanych pianistów, przygotowujących się do uczestnictwa w tymże Konkursie. To studiujący w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pochodząca z Japonii Yukino Hayashi oraz Hiszpan, Adrian Hodor.
Słowa, jakimi żegnał Chopina Cyprian Kamil Norwid, a które posłużyły jako motto marcowego koncertu, okazały się prorocze. Młodzi pianiści z całego świata przyjeżdżają do Polski, aby „u źródeł” studiowaćjego kompozycje. I z całego świata przyjeżdżają, marząc o sięgnięciu po laury na konkursie jego imienia.KONCERT ODBĘDZIE SIĘ 12.07.2020

15 marca – 24 maja 2020 - wystawa – Antoni Janusz Pastwa (rysunek)

KWIECIEŃ 

5 kwietnia 2020r. godz. 14.00 i godz. 17.00 – koncert komercyjny "Feel The Reel " Irlandzkie show - taniec i muzyka!

 

19 kwietnia 2020r. godz. 13.00 – koncert "Różne oblicza marimby" - wystąpi zespół perkusyjny Dalbergia Duo w składzie Anna Rutkowska, Julianna Siedler- Smuga. KONCDRT ODBĘDZIE SIĘ W INNYM TERMINIE

godz. 14.30 – Pałacowy salon naukowy - "EKOLOGICZNE ŹRÓDŁA ENERGII" - dr hab. Monika Kwoka, Politechnika Śląska

26 kwietnia 2020r. godz. 16.00 – koncert komercyjny Chris Schittulli

 

MAJ

31 maja 2020r. godz. 13.00 – koncert "Estrada Młodych" - koncert laureatów konkursów muzycznych 2019/2020. Pragniemy kontynuować zapoczątkowany w sezonie 2018/2019 zwyczaj zapraszania na jeden z koncertów wieńczący cały cykl „Pałacowych spotkań z muzyką” młodych, utalentowanych artystów; uczniów szkół muzycznych, którzy odnoszą już sukcesy i zdobywają laury na konkursach muzycznych. Repertuar i dobór instrumentów podobnie jak w ubiegłym sezonie artystycznym, z pewnością będzie bardzo zróżnicowany i każdy będzie mógł znaleźć coś, co jest mu szczególnie bliskie. KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W INNYM TERMINIE

31 maja – 30 czerwca 2020 - wystawa – Ryszard Kowalewski (malarstwo)

CZERWIEC 

21 czerwca 2020r. godz. 13.00 – koncert „Od opery do Disneya” - recital wokalny: Anna Pastor - mezzosopran, Małgorzata Szymańska-Sadlakowska - fortepian.Recital wokalny znakomitej mezzosopranistki młodego pokolenia, Anny Pastor, która wykona najpiękniejsze arie i pieśni o miłości, a także zabierze nas w świat musicalu i bajek Walt'a Disney'a. W pogramie znajdą się dzieła m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Piotra Czajkowskiego i Mieczysława Karłowicza. KONCERT ODBĘDZIE SIĘ 28.06.2020

godz. 14.30 - Pałacowy salon naukowy

LIPIEC

5 lipca 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Grzech Piotrowski & Michał Salamon

19 lipca 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Jowita Łasecka Band

SIERPIEŃ

2 sierpnia 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Tribute to Sting - Anna Rosochacka Band

30 sierpnia 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Czeslaw Mozil

WRZESIEŃ

6 września 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Grzech Piotrowski "Serum"

27 września 2020r. godz. 17.00 – koncert komercyjny Monika Borzym

 

Honorowy patronat nad koncertami z cyklu "Pałacowe spotkania z muzyką": prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran, Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Kierownictwo artystyczne koncertów: Patrycja Szymańska, skrzypaczka

Kierownictwo artystyczne wystaw: prof. Stanisław Wieczorek, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Patronat merytoryczny nad salonami naukowymi – Akademii Młodych Uczonych PAN.